Rozštiepená skala a Rozvalená skala

Rozštiepená skala

Rozštiepená skala2

Rozštiepená skala a Rozvalená skala, zaujímavé miesta vedľa seba blízko Ľadovej jaskyne. Pri ceste k jaskyni natrafíte na prírodný úkaz, menšie skalné bralá. Rozštiepená skala je v strede rozštiepená na dve polovice. Cez puklinu sa dá ľahko prejsť a dokonca vyzerá ako keby cez ňu viedol chodník. Rozvalená skala pozostáva z roztrúsených skál nahádzaných na seba, ktoré vytvárajú rôzne dutiny, previsy a diery.

Puklina v Rozštiepenej skale ako aj Rozvalená skala pravdepodobne vznikla eróznou činnosťou a neskôr bola dotvorená tokom potoka Rozdiel.

Poloha a prístup ku skalám

Nachádzajú sa asi 1 km severozápadne od obce Litmanová v okruhu 100 m od Ľadovej Jaskyne. A teda, dostanete sa k nim po žltej trase, ktorá vedie okolo lyžiarského strediska smerom na štátnu hranicu. 300 m za strediskom treba odbočiť do prava a prekročiť potok Rozdiel. Vodítkom, orientačným bodom by mohla byť z lesa vyčnievajúca skala, viditeľná po pravej strane za ktorou treba odbočiť do prava. Skaly sú severne v lese nad tou vyčnievajúcou skalou z lesa. Ak ste sa po žltej trase dostali až na križovatku poľných ciest, kde stojí kríž tak ste už ďaleko a musíte sa vrátiť o 100 m naspäť. Rozštiepená a Rozvalená skala je na mapke označená číslom 7.

Prejsť na Rezerváciu